Od tego, jaki system grzewczy zamontujemy w naszym mieszkaniu zależy naprawdę wiele — wysokość rachunków, możliwości aranżacyjne, ale i… nasze zdrowie. W domu powinniśmy czuć się w stu procentach komfortowo i bezpiecznie — nic więc dziwnego, że wiele osób ma wątpliwości przed zainwestowaniem w instalację podłogową, stawiając raczej na klasyczny grzejnik. Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Wyjaśniamy!
Ogrzewanie podłogowe a wpływ na zdrowie
Gdy myślimy o ogrzewaniu, które jest w stanie utrzymać wysoką temperaturę nawet w najmroźniejsze wieczory to pierwszy na myśl nasuwa się nam raczej sprawdzony „kaloryfer”. Tradycyjne grzejniki zapewniają, dzięki swojej konstrukcji, większą moc grzewczą od systemów podłogowych; problemem w ich przypadku okazuje się jednak być rozkład emitowanego ciepła — najważniejszy dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Z tym lepiej radzi sobie właśnie podłogówka.
Dla ludzkiego organizmu najbardziej sprzyjającym jest pionowy rozkład temperatury powietrza — to znaczy taki, w którym dolnym partiom ciała dostarczamy więcej ciepła niż górnym. Nogi (a zwłaszcza stopy!) potrzebują go najwięcej — ponieważ najszybciej je tracą. I to właśnie ogrzewanie podłogowe pozwala stworzyć w pomieszczeniu naturalny dla nas profil cieplny, czyli „od stóp do głów”.
Kolejna ważna kwestia to utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Powinna być ona nie za wysoka (by nie dopuścić do rozwoju pleśni i grzybów), ale i nie za niska (w takim wypadku możemy odczuć na własnej skórze tzw. przegrzanie się wnętrza). Znowu — schemat pomieszczenia, w którym ciepło rozchodzi się równomiernie na całej powierzchni podłogi, a nie z jednego punktu, pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności i zapobiega jej gromadzeniu się pod sufitem.
Nie wspomnieliśmy jeszcze o samej temperaturze ogrzewania — systemy podłogowe emitują ciepło na poziomie ok. 30 stopni, a więc o niższej temperaturze od rozgrzanych „do czerwoności” grzejników. Jednak przy równomiernym rozkładzie ciepła ta różnica nie jest odczuwalna — a może zapewnić nawet większy komfort, ponieważ tworzy w pomieszczeniu warunki zbliżone do naturalnej ciepłoty ciała. Szczególnie ważne jest to podczas snu; temperatura ma przecież duży wpływ na jakość naszego wypoczynku. Jeśli więc ktoś uważa ogrzewanie podłogowe w sypialni za niezdrowe — jest w błędzie.
Ogrzewanie podłogowe a alergia
Wybór optymalnego systemu grzewczego jest szczególnie ważny dla alergików. To od temperatury i wilgotności powietrza zależy przecież, czy będą musieli na co dzień męczyć się z pyłkami, kurzem i pleśnią, czy może jednak zyskają w domowym zaciszu nieco wytchnienia od zdrowotnych problemów.
Na hasło „ogrzewanie podłogowe a alergia” wielu zwolenników tradycyjnych grzejników stwierdzi, że płynące od podłogi powietrze wzbija do góry drobinki kurzu oraz pochodzące z zewnątrz pyłki i roznosi je po całym pomieszczeniu — tym samym drażniąc nasze drogi oddechowe. Tak by było, gdyby podłogówka wykorzystywała taką samą moc jak grzejnik. W rzeczywistości instalacja podłogowa działa na niższych temperaturach, a samo ciepło — jest emitowane łagodniejszym strumieniem, rozłożonym na całej powierzchni podłoża. Cząsteczkom roztoczy i kurzu jest zatem trudniej dotrzeć do naszego nosa — a nie łatwiej!
Ogromnym problemem dla alergików są także zalegające się w kątach mieszkań pleśnie oraz grzyby. Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, rozwijają się one w warunkach wysokiej wilgotności — której to prawidłowo zamontowana instalacja podłogowa może, wbrew niektórym opiniom, pomóc uniknąć.
Ogrzewanie podłogowe — wady zdrowotne
Większość opinii o problemach, jakie może przysporzyć naszemu zdrowiu podłogówka to po prostu mity. Niekorzystna dla organizmu może być w praktyce jedynie sytuacja, w której system grzewczy będzie rozkręcony do maksimum przez dłuższy czas — zbyt wysoka temperatura nie tylko nie jest niczym przyjemnym, ale także może być źródłem problemów z krążeniem oraz termoregulacją. Ustawiajmy więc nasze ogrzewanie tylko na taką temperaturę, w której rzeczywiście czujemy się komfortowo.
Zdrowy system ogrzewania: wyjątkowa technologia
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Naszym zdaniem — w stu procentach. Pozwala zapewnić najbardziej naturalny dla naszego ciała rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz pomaga utrzymać optymalną wilgotność powietrza. A ewentualne wady zdrowotne? Mogą być skutkiem jedynie niewłaściwego użytkowania (lub montażu) podłogówki — przed czym, oczywiście, ostrzegamy.